A projekt hatása és eredményei
A projekt eredményeképpen az MTA Atommagkutató Intézetében sikerült létrehozni egy minden tekintetben modern Grid központot, amely a világ vezető részecskefizikai kutatásait hivatott előmozdítani. A beszerzett nagy számítási teljesítményű és jelentős tárolókapacitással bíró eszközök méltó környezetbe kerültek az újonnan kiépített gépteremben.
A projekt keretében felépített infrastruktúra nagy előrelépést jelent a térség felzárkózásában a fővároshoz. A Grid központ építése és üzemeltetése során a résztvevő helyi szakemberek igen értékes tapasztalatokat szereztek, melyeket mindennapi munkájuk során, illetve a jövőbeli hasonló projektekben kiválóan fel tudnak majd használni. A Grid központban várhatóan élénk tudományos munka fog folyni, mivel több kutatócsoport is jelezte érdeklődését az elérhető nagy számítási kapacitás iránt.
A Grid központ sikeres telepítése után megnyílik a hozzáférés a CMS adatokhoz. Két fő irányban szeretnénk az adatok kiértékelésével foglalkozni. Az egyik szuperszimmetrikus részecskék, a másik extra dimenziók keresése.
A részecskefizikai Standard modell az elemi részecskék tulajdonságainak és a köztük ható erőknek rendkívül sikeres elmélete. Ugyanakkor elvi problémák merülnek fel az elmélettel kapcsolatban, amelyeknek egyik elvi szempontból vonzó megoldási lehetősége, hogy minden eddig általunk megfigyelt részecskének van egy társa, feles spinű fermionoknak bozon, egész spinű bozonoknak fermion. Ezt a fermion-bozon szimmetriát nevezik szuperszimmetriának. Bár a szuperszimmetria a természetben nyilvánvalóan sérül, hiszen egyetlen szuperszimmetrikus társat sem sikerült eddig közvetlenül megfigyelni, érdekes módon a szuperszimmetrikus Standard modell a kísérleti adatoknak valamivel jobb leírását adja, mint a nem szuperszimmetrikus. Mindez arra készteti az LHC kísérleti együttműködéseit, hogy jelentős kutatói erőket összpontosítsanak a szuperszimmetrikus részecskék keresésére. A debreceni CMS csoport a t-kvark szuperszimmetrikus társának a skalár t-kvarknak a keresésében fog részt venni, mihelyst a CMS adatok hozzáférhetővé válnak.
A húrelmélet által sugallt lehetőség szerint lehetséges, hogy világunk nem az ismert három tér és egy idődimenzióban működik, hanem a térdimenziók száma magasabb is lehet. A modell szerint a Standard modell részecskéi e magasabb dimenziós tér három térdimenziós alterében (a bránon) tudnak csak létezni, azonban a gravitációs jelenségek a teljes térben működnek. Ilyen esetben az az energiaskála, amelyen a gravitáció és a többi három alapvető kölcsönhatás egyenlővé válhat (Planck-skála) akár néhány TeV is lehet (sok nagyságrenddel kisebb, mint a háromdimenziós világban). A TeV-es energiaskála az LHC ütközésekben is elérhetővé fog válni. Az ilyen modell azt jósolja, hogy az LHC proton-proton ütközéseiben keletkezhetnek mikroszkópikus fekete lyuknak nevezett különleges részecskék, amelyek a detektorban azonnal elbomlanak a szokásos részecskékké, jellegzetes, a többi folyamattól eltérő végállapotot eredményezve (több nagyenergiájú részecske keletkezik). Csoportunk másik célkitűzése az ilyen különleges végállapotok keresése.