Bevezető
Az elosztott alapú számítástechnika jelenti a számításigényes feladatok megoldásának jövőjét. A Grid kultúra terjesztésében a CERN élenjáró szerepet tölt be a világot átölelő számítógépes hálózatának kiépítése révén. Magyarország alföldi térségében ilyen jellegű számítási kapacitás eddig nem volt.
A KFKI Részecske- és Magfizikai Kutatóintézete 2003-ban nyolcadikként csatlakozott az LHC Grid konzorciumhoz. 2004-ben az akkor már 90 tagú, CERN által vezetett konzorcium EU pályázatot nyert. A BUDAPEST központ, amelynek jelenleg 428 CPU-ja és 170 TB tárolókapacitása van, a CMS és ALICE kísérletek között osztja meg erőforrásait. T2 szintű központként a magyar és a környező országok kutatócsoportjainak kiszolgálása a feladata. Ehhez a központhoz kívántunk csatlakoztatni egy T3 szintű helyi adatfeldolgozó központot Debrecenben.
A jelen pályázat segítségével megvalósult kezdeti kiépítésben a rendszer 120 CPU magot, 240 GB RAM-ot és bruttó 120 TB tárolókapacitást biztosít. A hálózati kapcsolatot egy 48 portos Cisco 3750E L3 switch biztosítja, amely rendelkezik egy 10 GbE modullal is nagy sebességű gerinckapcsolat kialakításához. Mindezen erőforrásokat növekvő igények esetén további, elsősorban kutatási pályázatok révén kívánjuk bővíteni.
A géptermi infrastrukturális hátteret a bővítésre is felkészülve építettük ki. Az erősáramú tápellátó rendszer terhelhetősége 150 kW, a rendszerre szükség esetén egyszerűen csatlakoztatható diesel aggregátor. A szünetmentes tápellátás 4 db 12 kW-os modulból áll, amely így 36 kW-os terhelést képes N+1 redundanciával 40 percig működtetni. A gépterem hűtését 4 db ipari split klímaberendezés látja el N+1 redundanciával. A 6 db rack-szekrény áramellátását intelligens PDU egységek végzik, minden szekrényben egy normál és egy szünetmentes tápellátású PDU található. A környezetfelügyeleti rendszer minden rack-szekrényben hőmérsékletet és páratartalmat mér, az álpadló alatt vízbetörés jelzőt helyeztünk el. A gépterem rendelkezik beléptető rendszerrel, automatikus tűzjelző és tűzoltó rendszerrel, kamerás megfigyelő rendszerrel (utóbbi infravetők segítségével sötétben is működik). A részrendszerek távolról felügyelhetők, működési paramétereik SNMP-n lekérdezhetők.
A BUDAPEST központhoz hasonlóan csatlakozni kívánunk a HunGrid virtuális szervezethez, hogy a fel nem használt számítási kapacitást más területek kutatói részére is elérhetővé tegyük [http://www.grid.kfki.hu/hungrid/]. A gépek a projekt lezárását követően tesztüzemben működnek addig, amíg a KFKI-val együttműködve a rendszer minden elemét felkészítjük az LCG-hez történő csatlakozásra.
Az előzetes tervekhez képest a megvalósult rendszer erősebb műszaki tartalommal rendelkezik, mivel a beszerzéseknél sikerült kedvező alkupozíciót elérnünk.